Nyíregyházi Kosár Közösség

belépés / regisztráció
belépve maradok
jelszóemlékeztető
jelszóemlékeztető
0
A kosár zárásáig
A kosár üres
Helyi 1%
 2021.06.20

Kánikulában is Forró gondoskodást

Minden jobb érzésű ember érzi, hogy a társadalom szélére sodródott embereket segítenünk kell. Valahol belső kötelességünknek érezzük, hogy segítő kezet nyújtsunk a hátra- vagy elmaradtaknak. Valamit, valahogyan adni kell! Mit és hogyan adunk és adjunk ilyenkor? 

 FIGYELMET.

Figyelmet az értelem számára, melyben felismerek összefüggéseket, mely a másik embert olyan élethelyzetbe sodorta, melyen segítséget kíván. 

 EMPÁTIÁT.

Az együttérzés érzetét, melyben felismerjük, ha magunk is emberhez méltatlan helyzetbe kerülnénk, szükségünk lenne mások segítségére. 

Az eszünk rezdülése meghozza a késlekedést nem tűrő akaratot, valamit tenni kell! Tenni kell, mert belátom, hogy ez az egy ember nem csak önmaga esetleges rossz döntéseinek következménye, hanem egy fennálló és szélesedő társadalmi és gazdasági rendszernek, a globalizációnak az áldozata. Ennyi ember, mint amennyi ma segítségre szorul, nem lehet mind önmaga hibája. Világprobléma a szegénység és a fokozódó elszegényedés. Világprobléma az olcsó munkaerő fokozása - mely a gazdasági társaságok hatékonyságának egyik alappillére- , és az abból fakadó gyermekek, nők, és férfiemberek munkaerejének végsőkig kiszipolyozása. Nálunk munkanélküliségnek, a világ más tájain gyermek munkának is nevezzük annak szélsőséges negatív megnyilvánulását. A munkanélküliség hónapok alatt meghozza a lecsúszás nagy lehetőségét, nem évekig tartó folyamat az, mely végleg kibillenti az embert az átlag állampolgár társadalmi helyzetéből,az egyre szűkülő középrétegéből. Majd jön a mélyszegénység, az utcán élés, alamizsna kéregetés, egyre romlottabb fizikai állapotban, melyet lehet már csak módosított tudatállapotban lehet megélni, túlélni. 

 

Valamit tehát  tenni kell, mert szívem rezdülése is tudja, hogy nem csak sajnálható, amit a szegénység és nincstelenség okoz, hanem emberi méltóságot is nélkülöznek azok a képek, melyek elénk tárulnak az utcán, vagy a városok külterületén...és még tovább menve egyre csak fokozódik a nincstelenség tere. Lassan nem lehet elbújni a látványtól és azok, a lélekben megmozdozdult hatásától. A lélek jelez nekünk, zavarbaejtő, nyugtalanító az érzés de nincs hova elfordulnunk, nincs kire hárítanunk, hogy nem az én dolgom, mert a lélek visszi magával a rezdülést és okozza a lelkiismeret furdalást bennünk. Valami tenni kell! 

 

Hogyan? Ha a helyi termelésére alapozott bevásárló közösségben vásárolsz, valódi szükségleteidből minél többet, akkor egy olyan helyi társadalmat építesz fogyasztásoddal, mely a megélhetést és nem a nincstelenség problémáját élteti. Ha megérted egy bevásárló közösség munkájában a gazdasági-társadalmi-ökológiai hatások összességét, már nem tudsz olyan kellemesen belépni a hűvös légkondicionált multik üzeltének bármelyikébe, mert a fent írt leírt társadalmi problémát látod minden termékbe kibontakozni. Valamint annak felismerését, lehetne ezt jobban is csinálni, egy helyi termelésre alapozott bevásárló közösségben. Ekkor történik meg az a változás, mely nem furdallja tovább a lelkiismeretet, hanem mély nyugalommal dönt a helyi és hazai termékek mellett, mégha átmenetileg kevesebb féle termékből lehet vásárlása során választania, fajlagosan esetleg drágábbnak tűnő áron. Bár ez nem törvényszerű, sokszor a helyi nem drága, hanem ár érték arányos. Ez még mindig sokkal több, mint egy nincstelen ember döntési lehetősége! Százszorosan több! 

 

Jól dönteni a fogyasztásunkban azonban kevés. Valamit még mindig tenni kell. Miközben a fogyasztás kereke már nem a kifosztó, hanem a helyi viszonyokat életető módon forog általam, még adnom kell. Adnom azoknak akik túl messze vannak a döntéseik lehetőségétől, és már csak a segítségünkkel léphetnek tovább. Nekik találtuk ki a Forró gondoskodás gyűjtési alapot, melyből a hátramaradottaknak adunk ezzel az ésszel és szívvel átgondolt módon segítséget. A közösen összegyűlt pénzből időközönként a bevásárló közösség is odaáll azon szakemberek mellé, akik szakszerűen továbbítják élelmiszer adományunkat, a Forró gondoskodásunkat!

 

Tégy anyagi lehetőséged szerint. Egy kupon ára 250 Ft, hogy mindenki adhasson és folyamatosan adhassunk, hol többet, hol kevesebbet, ha úgy hozza lehetőségünk. A 250 Ft önmagában azonban a megoldásra váró problémához képest, vajmi kevés. Dönts valódi lehetőségeid szerint! Vásárolj jól és adakozz. Lépj előre és nyújtsd a kezed hátra! shop.nyiregyhazikosar.hu/termeklap/forro-gondoskodas-3975

Legközelebb tovább megyünk a megértésben, a probléma észlelés lehetőségében, mert ha már megbirkoztunk a fent taglalt összefüggésekkel, akkor haladhatunk a vádolás érzése nélkül tovább a megértéseinkben, abban, hogy ez a gazdasági forma nem képes a gondot orvosolni. Új utakat kell keresnünk.

 

 

           A képek a Periféria Egyesület munkája során készült. A Forró gondoskodások célba értek.

Kategóriák